/ / / מעבר דירה - לא קלה הדרך

מעבר דירה - לא קלה הדרך


מעבר דירה – לא קלה דרכנו

מי מאיתנו שעובר דירה, לא מצפה בהתרגשות לשינוי ולמקום החדש.

בדרך כלל כאשר עושים את תהליך מעבר דירה מרצון, כמובן, יש להקדים ולעשות את כל ההכנות הנדרשות.

ההכנות לפני מעבר דירה הן גם במישור הפרקטי והכניסה אל הפרטים הקטנים והן במישור הפסיכולוגי.
יש לזכור שכאשר אנחנו עוברים דירה, אנחנו משנעים איתנו לא רק את הרהיטים אלא גם כמה נפשות רכות אשר צריכות להסתגל למקום החדש (להלן ילדינו).

העתקת מקום המגורים דורשת תקופת הסתגלות לא פשוטה לכל הנפשות הפועלות.אין חוקים לתקופת ההסתגלות בזמן מעבר דירה , ותקופת ההסתגלות יכולה לקחת חודשים ספורים ואפילו שנה!
אמנם מעבר דירה הוא פעולה טכנית לא ארוכה ומאד נקודתית אך מבחינה פסיכולוגית, יש לתהליך מעבר דירה השלכות לא פשוטות וארוכות טווח, לכן כל התהליך צריך להיעשות בצורה מדויקת, רגישה מאד ומתוכננת לפרטי פרטים.


מעבר דירה – הכנה ראשונית
לפני שאנו עוברים דירה, אנחנו בודקים כמובן לא רק את הדירה אליה אנחנו מתעתדים לעבור, אלא גם את הסביבה. כיצד הסביבה הזו נוחה לילדינו, מה מציעה מערכת החינוך באותו מקום, מהי תרבות הפנאי (מהו מגוון החוגים במקום), מהי הקרבה הפיסית של כל המקומות הנ"ל (האם נגזר עלינו להשאיר את הרכב מונע אחר הצהריים היות והפכנו לנהג מונית במשרה משנית או שמא הנגישות של המתנ"ס ובית הספר היא קלה וקרובה למקום המגורים החדש אשר בחרנו).
מהו החומר האנושי בסביבה אליה עברנו לגור .
מהי הנגישות שלנו למקום העבודה – האם יש יציאה מהירה לכביש אשר מוביל אותנו למקום העבודה, מהי התנועה בכביש הזה, האם יש נגישות לרכבת (חוסך לנו זמן, כסף וגם בלאי של הרכב...)
מעבר דירה – מיון החפצים - עזרה שחייבים לקחת

חשוב לדעת שבמעבר דירה רצוי וכדאי לקחת עזרה. העזרה יכולה להתבטא בהמון פרמטרים.
ראשון בראשונים במעבר דירה , בטרם אריזה הוא מיון כל חפצי הבית.
מעבר דירה היא הזדמנות פז למיין ו"לנקות" את הבית מכל שאריות החפצים שלא נגענו בהם שנים ולא ניגע בהם אף בעתיד.
תהליך המיון יכול לקחת ימים (תלוי בכמות החפצים שאגרתם ובמשך הזמן שלא מיינתם), ואפשר להגדירו מראש. מחליטים שכשבועיים לפני האריזה, לוקחים יום יומיים ובצורה שיטתית עוברים חדר-חדר ופשוט נפטרים מכל מה שלא השתמשנו.
המיון הזה מקיף את כל שטחי הבית וכולל גם ארונות בגדים וגם ארונות מטבח ומחסנים. כל המקומות הללו הם מקומות אחסון והחבאה מעולים של דברים שלא נפטרנו מהם שנים!

מעבר דירה –צריך פסיכולוג לתמיכה?
עזרה מקצועית באריזה ובמיון יכולה להקל גם מבחינה פסיכולוגית. הרי זהו בדיוק הזמן בו ילדנו זקוקים לנו.הילדים זקוקים לתמיכתנו האדוקה דווקא בזמנים קשים אלו ואילו אנחנו עסוקים בכל הפורמליזציה של המעבר (עבודה מול גופים בירוקרטים שונים וכיו"ב). כאשר לוקחים במעבר דירה עזרה מקצועית במיון, אריזה, פריקה וסידור, ההורים מן הסתם פנויים יותר לעטוף את ילדיהם דווקא בשעות כאוטיות אלה ולרכך מעט את המעבר.
מעבר דירה – יש גם צדדים חיוביים בעיצומו של תהליך
ובכן, מעבר דירה אינו רק עומס פיסי ונפשי, מעבר דירה יכול להיות יופי של חוויה אם נדע לתעל את התהליך נכון.
זוהי הזדמנות פז לקנות לילדים ארוחות ג'אנק היות והמטבח טרם פורק ואין באפשרותנו להתקין ארוחה נאותה.
שיצביע ההורה שלא ישמע קריאות שמחה להזמנת פיצה או ארוחת במקדונלדס....
אפשר גם לגרום לילדים להרגיש שותפים מלאים בהתלבטות ובהחלטות של היכן לשים מה (בחללים הפומביים של הבית) מעבר לכך שיש לתת לילדים גדולים את המנדט להחליט בחדרם את המיקום של הריהוט.

מעבר דירה – עשה ואל תעשה
בתהליך הפריקה של מעבר דירה , רצוי קודם כל לפרק את חדרי הילדים ולהתקין אותם ראשונים, על מנת שהילדים יוכלו להסתגל למעבר במהירות ולצמצם משמעותית את אלמנט "לחיות על ארגזים".
מעבר חלק ומהיר של הילדים יקל מאד על ההורים אשר יוכלו לפנות עצמם לשאר הפעולות הנדרשות במעבר הדירה עצמו.
בטרם תהליך מעבר דירה , יש לבדוק היטב היטב, את החברה אשר אורזת לכם, במידה והחלטתם לקחת שירותים שכאלה, לשים לב שאורזים בקפידה ולא "מגלחים" הכול לתוך ארגז, פוקקים ואחרינו המבול!
שרותי אריזה ופריקה מקצועיים במעבר דירה , הם הכרחיים לתהליך חלק ומהיר.
אמנם העלות היא אינה מבוטלת, אך האמינו לי, היא תחסוך מכם הרבה כאב ראש בזמן מעבר הדירה ולאחריו.
דבר קטן אך חשוב לא פחות בהיבט של הילדים: פעמים רבות אני נשאלת האם כדאי שהילדים יהיו נוכחים ביום ההובלה?
עם כל הקושי הכרוך בכך ואני יודעת שממש לא נרצה את הילדים מסתובבים בין הרגליים, כדאי לתת לילדים להיות נוכחים בשעה-שעתיים הראשונות של תהליך מעבר דירה , שיהיו נוכחים וירגישו יותר מחוברים ויותר מעורבים.

מקווה שהצלחתי קצת להנחיל מתובנותי לגבי כל התהליך המאד לא פשוט הזה של מעבר דירה .

שלכם,

חני בוסקילה "הבית מסודר"

  

 

 

צרו עמנו קשר: