/ / / סידור הבית - פינת לימוד לילד

סידור הבית - פינת לימוד לילד

מאת: שירה דרורי
במסגרת עיסוקי בתחום סידור בתים אני מגלה כי ההתייחסות לסביבת הלימודים של הילד
או המתבגר לוקה בחסר.
הרבה פעמים כאשר אני מוזמנת לצורך סידור בתים אני נדהמת שאת חדרי הילדים וסביבת הלימודים משאירים לסוף או לא מטפלים בה כלל.
סביבת לימודים מאורגת , נעימה ומסודרת מאפשר גישה נוחה וריכוז רב יותר.
לקראת שנת הלימודים הבאה אני ממליצה לחשוה היטב על נקודה זו ,לתכנן וליצור עבור הילד או המתבגר סביבת לימודים נעימה בבית.
וזאת בכדי שיוכל באווירה נעימה ומאורגנת להכין שיעורי בית, להתכונן לבחינות או לבגרויות, להזמין חברים ללימוד בצוותא או כדי להכין פרויקטים משותפים וכדומה.
בשנים האחרונות, מדווחים אדריכלים, ישנה נטייה לאחד בין פינת הלימוד לפינת המחשב, שכן המחשב מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה. יחד עם זאת, ישנה דרישה לפצל בין פינת לימוד של הילדים לחדרי העבודה של ההורים.
ברוב הבתים סביבת הלימודים המודרנית, המתאימה לרוח התקופה הינה סביבה מעוצבת, שופעת פתרונות אחסון מודולאריים, שולחנות מסוגננים וכסאות נוחים במראה מתוחכם שנועדו להעניק לכל ילד, בכל גיל מוטיבציה להשקיע יותר בלימודים. לפניכם עצות ליצירת סביבת לימודים תומכת ומעוצבת:
שלב התכנון:
ראשית, יש להחליט היכן להקצות פינת לימוד, אם במסגרת החדר של הילד או כנישה נפרדת באזור אחר בבית בו יש מקום ושקט. בדומה לחדר העבודה, חיוני שפינת הלימודים של הילד תהיה מנוטרלת מרעשי רקע כגון טלוויזיה או משחקים.
זאת, כדי שיהיה לילד קל להתמקד ולהתרכז. אם הוחלט למקם את פינת הלימודים בתוך חדר, מומלץ לתחום אותה על ידי וילון או מחיצת הזזה כמו קיר גבס, או למקם אותה בפינת החדר כדי לאפשר פרטיות ושקט, רצוי שלא מול או בקרבת חלון כדי למנוע סנוור והסחות דעת. בנוסף, חשוב דעת מה מרגיע את הילד וליישם זאת בפינת הלימוד, החל מגוונים בהירים לקירות, וילונות על החלונות וכדומה.
תאורה לחדר לימוד:
לגופי התאורה בחדר הלימוד חשיבות רבה. מומלץ לבחור בתאורה כללית לחדר ובנוסף - תאורה ממוקדת לשולחן הלימודים. בחרו גוף תאורה שניתן לכיוון המפיץ אור רך ונעים (רצוי לא ניאון) והציבו אותה על השולחן מול השטח שברצונכם להאיר. (למשל, השטח בו מניחים את הספר והמחברת). חשוב שגוף התאורה יהיה יותר גבוה מהעיניים כדי שניתן יהיה לראות רק את האור שהוא מפיץ.
שולחן כתיבה:
יש לבחור את שולחן הכתיבה לפי אילוצי החלל. כך למשל, אם בחרתם למקם את פינת הלימוד בפינת החדר, חשוב לבחור שולחן פינתי. לעומת זאת, אם בחברתם למקמה באמצע החדר, מומלץ שולחן מלבני. כדאי לבחור שולחן כתיבה רחב וארוך (לפחות 68 ס"מ) למקרה שהילד מזמין חברים ללמוד אתו. כמו כן, כדאי לבחור שולחן כתיבה, שגובהו ניתן לשינוי ולהתאמה לגובה הילד. (גובה שולחן מומלץ הוא שפלטת השולחן מגיעה עד בטנו של הילד וכך הוא לא רוכן קדימה או צריך להתרומם יתר על המידה)
במידה ובחרנו למקם את המחשב על שולחן הכתיבה, ניתן להפריד בין המחשב לאזור הלימודים (היכן שרובצים הספרים והמחברות) על ידי שולחנות כתיבה מיוחדים, המגיעים בצד אחד עם מערכת המיועדת למחשב, כולל מגירה נשלפת למקלדת והגבהה מיוחד למסך (חשוב אגב שהמסך של המחשב לא ימוקם מול החלון). ניתן למצוא שפע של שולחנות כתיבה ולבחור את השולחן המתאים לפי העיצוב של החדר, שולחן מעץ לחדר עם אווירה כפרית או שולחן מתכתי במראה היי טקי לחדר בסגנון מודרני.
כסא אורטופדי:
כסא לתלמיד צריך להיות נוח ובריאותי. כזה, המספק תמיכה לגב העליון והתחתון כאחד, בעל מושב מרופד היטב. חשוב מאוד שהילד "ימדוד" את הכסא לפני שאתם רוכשים אותו, כדי שהכסא יתאים מבחינת גובה (לאחר הכוונון) לשולחן הכתיבה. בעת בחירת כסא תלמיד חשוב ש:
  1. ניתן יהיה לכוון את משענות הידיים
  2. שהכסא יהיה מרופד מבד נושם.
  3. שהכסא יהיה על גלגלים
  4. שרגלי הילד יגעו ברצפה בעת הישיבה על הכסא.
כמובן שמבחינת גוון, ניתן לבחור כסא בעל ריפוד בגוון התואם לגווניה של פינת העבודה.
פתרונות אחסון:
סביבת עבודה ידועה בנטייה שלה להתבלגן במהרה.
 נגישות היא שם המשחק. חשוב שהפריטים והחפצים, שהילד זקוק להם בעת לימודיו, יהיו בהישג יד ועם זאת, למנוע בלאגן מיותר. מומלץ לשקול פתרונות אחסון בעלי חלוקה "חכמה". כגון: שידת מגירות על גלגלים -  שניתן להעתיק ממקום למקום, כוורת ספרים תלויה לאחסון ספרי הלימוד וקלסרים וכדומה. אחת הבשורות העיצוביות המרעננות בתחום הם חדרים בעיצוב "מרחף" עליהם ניתן לאחסן ספרים. כמו כן, כדאי להצטייד במוצרים משלימים דוגמת ארגזים לקלסרים ומחברות, מעמדים מעוצבים לכלי כתיבה וכדומה.
 
צרו עמנו קשר: